Systém umělých potřeb


Systém ve kterém žijeme je založený na popírání sama sebe, vlastních potřeba a samozřejmě emocí, které z toho všeho pramení. Za předpokladu že se Vám nechce ráno vstávat do práce, že se netěšíte jak si tu práci užijete a nebo Vás neláká představa zkrácení pracovní doby, jste součástí tohoto systému. Jste v něm lapeni jako v síti.

Celý tento systém je založený na strachu z nedostatku. Už rodiče se nás jako malých ptali “čím chceš být až budeš velká?” A měli na mysli čím se chceš živit… takže odpovědi jako astronaut, princezna nebo popelář byly nepřijatelné.

Náš systém je založený na absolutním vnímání času, který je důsledkem potřeby mít kontrolu ideálně nad vším. Je potřeba mít kontrolu nad množstvím vyrobeného zboží, aby jiné firmy mohly počítat s tím a s tím. Jakékoliv vychýlení z norem se trestá – minimálně odmítnutím, ale většinou ještě finanční pokutou.

Naše tělo ale funguje jinak. Celý náš systém je nastavený na prožívání teď, a pokud se myšlenkami toulám v minulosti nebo budoucnosti, moje tělo reaguje velice podobně, jako by se daná situace děla právě teď. Pokud mám tedy strach, že přijdu pozdě do práce, program dalo by se říci stále “běží na pozadí systému” a tělo reaguje jako bych do práce opravdu pozdě přišla.

Suma sumárum naše civilizace je postavená na fungování ve stresu.

Naše tělo je ale postavené na fungování bez stresu, dokonce co víc – na fungování tady a teď, na fungování v toku života, na fungování v klidu a míru.

Abychom tedy alespoň nějak dokázali přežít onen stres, musíme si ho nějak kompenzovat. Právě jako kompenzace je pro spoustu lidí nové auto, nová kabelka, návštěva kina, požitek z jídla, požitek ze sexu, požitek z alkoholu…

Ve spoustě případech však tyto potřeby vycházejí z diskomfortu, který je způsobený nekompatibilitou těla a systému, ve kterém žijeme.

Většinou jsme vychovávání k tomu, abychom byli nesamostatní – abychom neuměli naplňovat své vlastní potřeby. Rodiče to neuměli jinak, takže nás to neměli jak naučit. Jsme naučeni potřeby naplňovat zvenčí – věcmi, od jiných lidí…

Např. Pokud nám rodiče nedávali dostatek pozornosti když jsme ji potřebovali a viděli to, tak nám pak jako omluvu koupili hračku. A tím se díra po nedostatku pozornosti “zalepila”.

Tímto systémem však vzniká potřeba vydělávat peníze a strach z toho, že na naplnění potřeby zvenčí nebudu peníze mít. Může se jednat jak o hmotné věci jako auto, ale také o emoční záležitosti, které nahrazují dovolená, placené služby jako masáže, kosmetika…

Pokud s danou nenaplněnou potřebou budeme dost dlouho, zjistíme, o jakou potřebu se jedná doopravdy. Jistě i Vy znáte situaci, kdy si koupíte nějakou novou “hračku” – třeba kabelku, ale potěšení z ní vydrží jen tak dlouho, dokud ji mám a dokud se s ní mohu chlubit. Stejně jako dítě o ni pak ztratím zájem.

Systém ve kterém žijeme je nemocný, je zrcadlem nás samotných. Pokud neuzdravíme naše duše, nemůžeme uzdravit ani náš systém. Dalo by se říci, že vše co máme navíc oproti původním indiánům jsou uměle vytvořené potřeby. To všechno je jen následek toho, jak moc jsme nespokojení, jak málo vnímáme co doopravdy potřebujeme a hlavně jak si to co potřebujeme sami neumíme dát.

Naplňování umělých potřeb je velice zrádné. Řeší se následek – ne příčina. Tedy ona potřeba se naplňuje čím dál tím hůř. Nejprve stačilo jakékoliv auto, pak je potřeba větší a silnější a pak určitá značka atd… To ale není řešení. Je to jen potlačování reálně potřeby, kterou nám právě toto chování dokonale umožňuje skrývat.

I určité potraviny fungují jako perfektní záplaty. Parádně to je zpracované v knize “ V zajetí Jídla” od Doreen Virtue.

Ve chvíli, kdy člověk naplní svou opravdovou potřebu se však svět stává plným možností, kdy si s nadhledem a otevřeným srdcem můžeme vybrat přesně to, po čem doopravdy toužíme.

Je v pořádku naplňovat své potřeby, dávat si pozornost, lásku… život jaký toužíme doopravdy žít.

LÍBÍ SE VÁM, KDYŽ JSOU VE ČLÁNCÍCH KLIKATELNÉ ODKAZY?  MĚ MOC, ALE BOHUŽEL NENÍ V MÝCH SILÁCH ODKAZY AKTUALIZOVAT PODLE ČLÁNKŮ NOVÝCH. BUDU MOC RÁDA, KDYŽ MI POMŮŽETE A DO KOMENTÁŘŮ NAPÍŠETE KDE JE TŘEBA ODKAZY PŘIDAT 🙂