Otevřené/zavřené srdce – řídící myšlenky lásky/strachu


Módním trendem dnešní doby je diskutovat na téma otevřené/uzavřené srdce… co to ale v realitě znamená – jak se to projevuje? Jeden by řekl, že odpověď je jednoduchá – srdce mají uzavřené ti chladní a krutí lidé… nicméně realita je taková, že srdce zavírá drtivá většina populace.

Proč? Naše srdce úzce spolupracuje se solar plexem, centrem emocí, a pokud se bojíme ukazovat emoce, zavíráme také naše srdce. Neznamená to, že máme srdce pořád zavřené, nebo otevřené – po celý den se naše otevřenost mění podle toho s kým mluvíme a jak bezpečně se cítíme. Určitě znáte pocit zamilovanosti… potkáte někoho, s kým vám je krásně. Otevřete se mu, důvěřujete mu a celý večer s ním jste otevření a úplně svítíte. Pak přijedete domů a v koupelně zavadíte o zrcadlo. Podíváte se na váš nevyspalý obličej a řeknete si… “no potěš”… a rozjíždí se kaskáda strachů a bolesti, které se ve vašem otevřením srdci začaly vylívat napovrch. Ten člověk, se kterým vám bylo tak příjemně vás najednou úplně přestal přitahovat, protože jsem si vzpomněli na bolest spojenou s posledním vztahem.

Začali jste přemýšlet, zda ten druhý pro vás není moc dobrý. Co když si s vámi jen hrál? Co když byl opilý a já se mu nelíbím? Při druhé schůzce se už neotevřete, protože vám v hlavě pořád víří myšlenky, které jste do hlavy před tím zasely. Druhá schůzka tedy už nebude to pravé – jiskra zmizela…ale proč? Protože jste neotevřeli srdce…Mohl to být ten “pravý”, ale tak jste se báli bolesti, že jste ho raději zapudili… (Ti  “praví” vám bolesti ze srdce vylijí hodně – pokud tam nějaká je, protože vás nutí srdce otevírat, takže vnímat, co v něm je uložené…)

Existují dvě řídící myšlenky – láska a strach a z nich vychází všechno naše jednání. Pokud nejednáme z lásky, ale ze strachu (tam patří i podmíněná láska), převládá strach a pro lásku není prostor. Z toho logicky vyplývá, že srdce chladných a necitlivých lidí je plné strachu. Strach nám do srdce zasazují naše zkušenosti – vzorce chování. Už rodiče nám říkali “Když se nebudeš učit, paní učitelka tě nebude mít ráda”… jinými slovy náklonnost paní učitelky je podmíněná naším chováním – dítě tedy jedná pod řídící myšlenkou strachu. Když se ke strachu začne přidávat bolest, kterou se bojíme vyjádřit (o tom jsem psala dříve), dostaneme se k tomu, že srdce radši zavřeme.

To, do jaké míry tedy máme srdce zavřené tedy závisí na množství strachu a nevyjádřené bolesti, které jsou v něm uložené. Většina lidí jsou různé masky nosící ledové královny a králové, protože celá naše společnost funguje na bázi strachu. “Musím vydělat dost peněz, jinak nebudu mít co jíst”, “Když nebudu hezká, žádný chlap si mě ani nevšimne…musím zhubnout”, “Sice mě ten můj občas praští, ale stejně nemám na lepšího”, “ Už ti je 25 a nemáš chlapa? A co když žádného nepotkáš a zůstaneš sama”, “Zavolej mi, až dojedeš, chci mít jistotu, žes dorazila v pořádku”, “Rychle, nebo to nestihneme”, “Raději se očkujte proti borelióze”,“ Nezapomeňte si pojistit dům, mohl by vás někdo vykrást”… Vidíte jak žijeme? Drtivá většina toho co říkáme a vnímáme je založené na strachu!!! Strach z toho, že neuspokojíme naše potřeby, strach z nedostatku lásky, strach ze samoty, strach z toho, že nejsme dost dobří… a jako třešnička na dortu je tu strach z bolesti.

Bolest je dalo by se říct fyzickou a velice nepříjemnou návazností na strach. “Neběhej tak rychle, nebo spadneš” Bum… dítě se rozbrečí… a reakce rodiče? ”Já ti to říkala, tak teď nebul a příště mě poslechni”. Příště si dá ono dítko pozor, protože spadlo, ale hlavně bylo odmítnuto rodičem když ho nejvíc potřebovalo – vyrobilo si vzorec chování založený na strachu – podmíněná láska, založená na strachu že se dítěti něco stane, která vyvolá u dítěte strach, že pokud neposlechne, ztratí rodičovu náklonnost.

Jak v tom všem otevřít srdce? Jde to, ale je to běh na dlouhou trať. Existuje spoustu návodů jak na co meditovat a jakou čakru otevřít, lze provádět šamanské cesty, prosit anděly… možností je asi milion, ale je jen jedna, která je trvalá a komplexní – poznat sám sebe a přijmout se takoví, jací jsme. To znamená, přijmout všechny “chyby, nedokonalosti, slabosti, skutky, za které se stydíme”… všechno. Nic z toho totiž neexistuje jako takové – je to pouze naše EGO, kdo soudí. Tím, že tyto svoje části nepřijímáme, nepřijímáme kusy vlastní duše – ale kdybychom neznali slabost, jak bychom věděli co to je síla? Je tedy slabost opravdu špatná?

O přijetí sebe sama jsem už psala v tématech emoce a EGO, takže opět platí – nebojte se vyjadřovat co máte na srdci. Když to bolí zařvěte si, když potřebujete brečet, udělejte to… Projevením toho co cítíte přijímáte dané emoce, s nimi přijímáte také danou situaci a vypouštíte bolest. Když vypouštíte bolest a strachy ze srdce, samo se začne otevírat.

Zavřené srdce je obrana, která brání i lásce. Kolik lidí si po bolavém rozchodu troufne plně se otevřít a důvěřovat dalšímu partnerovi? Když otevřeme srdce, začnou se nahoru dostávat staré bolesti a strasti a radši ho rychle zase zavřeme… ale myslíte si, že to je cesta? Věřím tomu, že někomu může život napůl stačit, ale kdo pořád něco hledá a neví co, věřte mi, že hledá sebe a lásku. Pokud otevře srdce, najde oboje.

Ideálními ukazateli na otevření srdce jsou psi. Když psa drbete s otevřeným srdcem a dáváte mu lásku, často za chvíli odběhne. Dostal co chtěl… ví, že ho máte rádi, je členem smečky a když má co jíst, tak je spokojenej . Pokud psa drbete se zavřeným srdcem, můžete drbat hodiny a bude mu to málo… pes nechce drbat, chce lásku. (Každá bytost je jedinečná, ale zkuste si představit, jak srdce otevíráte a podrbat psa jako vždycky a pak s takto uměle otevřeným srdcem – podle mé zkušenosti to pes pozná a bude se chovat trochu jinak). A s lidmi je to stejné – žena nechce hodinové procházky přírodou, drahé večeře a básně – chce lásku. Pokud ji dostane, nemusíte mít ani peníze, ani básnické střevo a bude nejšťastnější na světě.

Znám lidi, kteří tvrdí “Mám zavřené srdce, vím to, ale mám tolik peněz, že se mnou budeš dokonale šťastná…” je pes s nejdražším a nejluxusnějším krmivem určený na chov šťastnější než normální pes v milující rodině? Co myslíte…

LÍBÍ SE VÁM, KDYŽ JSOU VE ČLÁNCÍCH KLIKATELNÉ ODKAZY?  MĚ MOC, ALE BOHUŽEL NENÍ V MÝCH SILÁCH ODKAZY AKTUALIZOVAT PODLE ČLÁNKŮ NOVÝCH. BUDU MOC RÁDA, KDYŽ MI POMŮŽETE A DO KOMENTÁŘŮ NAPÍŠETE KDE JE TŘEBA ODKAZY PŘIDAT 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *