“Já nemůžu…” a “Neměla bych…” a “Nejde to”- dokonalý nástroj karmy k rozsypávání lidí (učení se)


Větu, která obsahuje magická slůvka o tom, že něco nemůžeme používám všichni naprosto běžně – “nemůžu přijít z práce dřív, protože… ; nemůžu uvařit…protože ; nemůžu si to koupit…protože…” atd. Něco nemoci je však výraz, který vychází ze strachu a tím pádem nás už jen svou povahou zákonitě staví do role oběti a emocí s ní spojenými.

“Já nemůžu” je vlastně naprosto sebe-destrukční spojení, protože je to takové “já nechci” spojené se sebe-trýzněním. Např.

“Já nemůžu jít dřív z práce.

Proč?

Protože by mě z ní vyhodili.

Aha, takže jít dřív vlastně nechceš.

Ne, já chci, ale nemůžu..

Můžeš, prostě se zvedneš a odejdeš. Drží tě tu někdo?

Nemůžu, kdybych šla, tak mě šéf vyhodí…”

 

Vidíte tu krásnou smyčku založenou na strachu? Já se můžu zvednout a prostě z té práce odejít, ale neudělám to ze strachu, že přijdu o místo, tedy o zdroj peněz, takže potenciálně také o domov, zdroj tepla atd… Ten největší rozdíl je ale v tom, že pokud se mě někdo zeptá, jestli přijdu dřív z práce a já odpovím “já nechci” (a opravdu to tak budu cítit), jsem v roli tvůrce. Jsem v práci, protože tam chci být, chci vydělávat peníze abych zaopatřila rodinu a chci tam proto zůstat déle – nebo si klidně dovolím jít dřív. Jsem si ale vědoma toho, že mě tam drží jenom moje rozhodnutí!

“Já nemůžu” je naproti tomu věta, která naprosto jednoznačně vychází z role oběti – tzn. dělám něco, co dělat nechci. Hlava, kterou řídí strach mě nutí dělat práci kterou nechci, i když se moje srdce vzpírá a např. si tělo potřebuje odpočinout.

Ve chvíli, kdy chodím do takové práce však stále více utvrzuji sama sebe ve vzorcích založených na strachu, zvykám si více a více na věty typu “já nemůžu” a vesele si tak tvořím menší a menší ohrádku, která mě postupně dovádí k zoufalství, pocitům bezmoci, úzkostem, depresím

Tento vzorec lze však aplikovat také na naprosto běžné věci typu “nemůžu teď spát (i když jsem unavená), protože ještě musím…(ale i chci)”, “nemůžu se teď najíst” a podobně. Počítejte však s tím, že pokud něco takového vyzařujete, budete kolem sebe mít opět zrcadla. Dokonalé jsou v tom děti.

Mě mojí nízkou prioritu spánku naprosto dokonale zrcadlí dcera, které jsou 3 měsíce, ale přes den spí v součtu třeba jen 3 hodiny. Je samozřejmě šíleně unavená a téměř permanentně přetažená – takže je protivná, když otevírá oči, má je někdy otočené v sloup, ale prostě spát nechce. Celá maminka. Jako rodič mám 2 možnosti – buď ji nechat řvát v postýlce, nebo jí nekonečně uspávat, dokud neusnu taky. Tím se kruh uzavře, moje priorita spánku se dostane na první příčky a nakonec i moje tělo dostane co potřebuje.

Pokud však převládne hlava (nebudu spáti  když ji uspím a potřebuju to), dcera spát víc stejně nebude a já na nic jiného přes věčné uspávání stejně nemám čas. Pokud ji nechám řvát v postýlce, budu se neustále točit v kruhu na téma “mám strašný dítě, vůbec nespí a já se pak taky nemůžu vyspat…. “ což ve výsledku doopravdy nebudete moct, protože dokud se nenaučíte poslouchat tělo a spát, když to potřebuje, dítě to bude zrcadlit –  dalo by se říci, že jeho úkolem je dohnat vás na pokraj vyčerpanosti, zoufalství, vzteku, sebelítosti atd. dokud se na “já nemůžu” prostě nevykašlete a nespíte.

“Neměla bych” funguje na úplně stejném principu s jedním malým rozdílem – pokud neudělám to, co “bych měla”, cítím se jako viník. Jinak je vše zcela stejné.

„Nejde to“ je zase snaha zbavit se zodpovědnosti za svůj výtvor a opět nám nezbývá nic jiného, než se postavit do role oběti.

“Já nemůžu” a “měla bych”  má však ještě jednu velice zrádnou funkci – je to perfektní nástroj na přitahování pozornosti právě kvůli roli trpitele. Pokud tedy něco “nemůžeme”, neumíme si dávat dost pozornosti… protože nemůžeme?? Ne, protože nechceme 🙂

LÍBÍ SE VÁM, KDYŽ JSOU VE ČLÁNCÍCH KLIKATELNÉ ODKAZY?  MĚ MOC, ALE BOHUŽEL NENÍ V MÝCH SILÁCH ODKAZY AKTUALIZOVAT PODLE ČLÁNKŮ NOVÝCH. BUDU MOC RÁDA, KDYŽ MI POMŮŽETE A DO KOMENTÁŘŮ NAPÍŠETE KDE JE TŘEBA ODKAZY PŘIDAT 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *