Fígle výrobců krmiv – Zdraví, krmivo a acidobazická rovnováha


Už jste někdy slyšeli o acidobazické rovnováze organismu? Ne? Pak Vám uniká jeden ze základních tajů zdraví Vašeho pejska, který navíc Vy můžete velice snadno ovlivnit.

Tělo není stálé – pořád se mění. Každou sekundu je v něm něco jinak. Jedna ze základních věcí, které se mění je pH, které  určuje kyselost v prostředí organismu. Zdraví není fakt, ale výsledek aktuálních “parametrů” v organismu.

Proč je pH tak důležité? Protože každá buňka – ať už buňka v těle, bakterie, virus nebo třeba parazit dokáže přežít jen v prostředí, které má určité hodnoty kyselosti. Jak jsem již psala, tělo není stálé, ale mění se. Jakmile se pH vychýlí z ideálního bodu, prostředí našeho těla se stává “přátelské” pro viry, bakterie, plísně či parazity. Pokud má pH ideální hodnotu, dokáží v něm přežít jen buňky těla.

Jak tělo s hodnotami kyselosti organismu pracuje? Tělo má pro rovnání pH dva základní mechanismy – prvním jsou řízení metabolismu a dechu, druhým jsou tzv. pufry. Pufry jsou látky, které neutralizují výchylku – např. přílišnou kyselost v těle a tím ji vrací do normálu.

Pokud je tělo překyselené, reaguje nejprve dechem a až pak úpravou metabolismu, jehož součástí je tvorba zásaditých látek, které kyselejší pH vyvažují. Pokud má Váš miláček překyseleý organismus, zrychlí se mu dech.

Permanentní vyrovnávání kyselého prostředí je pro tělo velice náročné. Tělo musí stále vynakládat spoustu energie jen pro uvedení kyselosti do přijatelné meze, aby buňky nezačaly hynout. Tělo s kyselým pH je snadno kolonizováno mikroorganismy – tedy vznikají nemoci a tělo již nemá sílu na vyrovnání imunitního systému.

Je jasné, že pokud je tělo překyselené, nepomůže podat antibiotika, protože jakmile léky bakterie vyhubí, prostředí se pouze uvolní pro jiné bakterie, které ho jak dostanou příležitost opět kolonizují.  

Co acidobazickou rovnováhu ovlivňuje ?

  1. Strava – podílí se na pH organismu obrovským dílem a je nejsnáze ovlivnitelná
  2. Stres – mění fungování metabolismu – buňky, mají více odpadu, který organismus zakyseluje. Jednoduchým řešením jsou Bachovy esence, které stres srovnají a s ním se vrátí fungování metabolismu do normálu.
  3. Fyzická námaha – při intenzivním pohybu se ve svalech uvolňuje kyselina mléčná, která působí nejen svalovou bolest, ale také zakyselení organismu. Řešení je jednoduché – nepřehánět to a dát tělu dost času na regeneraci.

Jistě jste už slyšeli o pH potravin, je to tak? Pak jistě víte, že každá potravina tělo buď zakyselí, alkalizuje (pH se posune směrem k zásaditému prostředí) nebo pH příliš nemění. A zde se dostáváme k tomu nejlepšímu – jste to vy, kdo vašemu pejskovi kupuje krmivo, jste to vy, kdo má tedy velký podíl právě na srovnání acidobazické rovnováhy a zdraví vašeho pejska.

Základem stravy pejska je maso, které je silně kyselinotvorné. Pes má tomuto faktu samozřejmě přizpůsobený trávící trakt, avšak pokud jsou i další složky jeho stravy silně kyselinotvorné, jeho organismus je hodně zaměstnaný vyrovnáváním acidobazické rovnováhy.

Ze základních příloh v krmivech jsou silně kyelinotvorné pšenice, rýže a oves. Na druhou stranu zásadotvorné jsou brambory, sladké brambory, luštětiny a kukuřice. Vždy je třeba brát v potaz také kvalitu surovin, protože v méně kvalitních surovinách jsou zbytky pesticidů a plísně, které tělo rozhodně neprospívají.

Z hlediska udržení vhodného pH jsou tedy bezobilná krmiva, která mají špičkovou kvalitu surovin.

Dobře se kvalitfikují také krmiva s přílohou ve formě kukuřice, ale zde se snad vždy setkáváme s nejistou kvalitou surovin. Tedy pozor na to.