Fígle výrobců krmiv – Veterinární diety


Snad každý kdo má pejska se setkal s některou z veterinárních diet. Jsou nedílnou součástí každé veterinární kliniky a jsme naučení věřit tomu, že pokud má náš pejsek problém, diety ho pomohou vyřešit.

  • Jak se veterinární diety tvoří?

Vědci např. prokázali, že u potíží s ledvinami je ideální aby pes přijímal minimální množství bílkoviny a tím se ledviny nezatěžují. Dále je ideální nezatěžovat je přílišným množstvím fosforu, a také je ideální minimalizovat množství ostatních minerálů, ze kterých se tvoří močové kameny.

Důležité jsou ve většině případů hlavně ony hodnoty, které vědci prokázali. Výzkum je drahý a ceny veterinárních diet musí být přijatelné. Na veterinárních dietách je tedy společná určitá hodnota bílkovin, vlákniny, tuku… záleží na zaměření diety.

Veterinární diety jsou tvořeny tak, aby za minimální náklady byly vytvořeny granule, které udrží psa při životě a omezí výskyt problému.

  1. Jak se minimalizují ceny nákladů?

Výrobce musí zaplatit výzkum, výrobní linku, zaměstnance, odvody státu, suroviny… Stále musí mít zisk. Konečný dodavatel musí zaplatit přepravu, skladování, odvody státu, pracovní síly… Aby byl zisk dostatečný a vše se vyplatilo, musí být granule co nejlevnější a musí se hodně prodávat.

Výrobci si kupují veterináře smlouvami typu “Stejně potřebujete prodávat veterinární diety, takže pokud budete prodávat tu naši, vybavíme Vám ordinaci a jako bonus budete mít 40%  marži na pytli krmiva”. Tím se zajistí dostatečný odběr veterinárních diet a zahubí se konkurence.

Základ je samozřejmě ušetřit na surovinách, takže výrobci většinou používají levné suroviny, které upravují do snadněji stravitelné formy.

  • Důležité je vzbudit důvěru a zákazníka uchlácholit

První krok důvěry je veterinární lékař, který dá doporučení. Další částí jsou popisy, které jasně uvádějí co je v krmivu navíc a tím odvracejí pozornost od složení.

Už Hippokrates řekl: „Nechť je tvé jídlo tvým lékem a tvůj lék nechť je tvým jídlem.“

Nemluvil o doplňcích stravy, ale o stravě celkově – pokud se budeme cpát od rána do večera nezdravým jídlem, ani nejlepší pilulka na světě nás nezachrání. U našich čtyřnohých miláčků to funguje zrovna tak.

Pojďme spolu porovnat složení veterinárních diet pro potíže s trávením ať můžeme poodhalit jejich tajemství.

Veterinární dieta 1

Složení

obiloviny, maso a vedlejší živočišné produkty, vedlejší rostlinné produkty, rostlinné bílkovinové výtažky, semínka, zelenina, tuky a oleje, minerální látky.

Lehce stravitelné složky: rýže, kukuřičný škrob, kukuřičný lepek, drůbeží moučka, rostlinný olej, živočišné tuky. Prebiotické zdroje vlákniny: řepné řízky, lněné semínko.

Tento výrobce pro nemocné psy evidentně preferuje rostlinnou stravu. Výrobce samozřejmě obhajuje své rozhodnutí tím, že všechny složky jsou upravené do perfektní stravitelnosti a tedy logicky vhodné. Složení je srovnatelné s nejlevnějšími supermarketovými krmivy.

Veterinární dieta 2

Složení

rýže, živočišná bílkovina (hydrolyzovaný), drůbeží bílkovina (sušená), pšenice, ječmen, živočišný tuk, minerální látky, řepné řízky, fruktooligosacharidy, rybí olej, psyllium (semena a slupky), hydrolyzované droždí (zdroj mannanoligosacharidů), moučka z květů měsíčku lékařského (zdroj luteinu

Výrobce sází na drůbeží a blíže nespecifikovanou živočišnou bílkovinu. Nejvhodnější příloha je podle výrobce rýže. Složení je srovnatelné s nejlevnějšími krmivy.

Veterinární dieta 3

Složení

rýže (44 %), losos (25 %), hydrolyzovaná lososová bílkovina (8 %), sušená vejce (5 %), sušená jablka, kuřecí tuk, lososový olej, hydrolyzovaná kuřecí játra, pivovarské kvasnice, upravená kvasnicová kultura (0,5 %), extrakt z bylin a ovoce (300 mg/kg – rozmarýn, hroznové víno, kurkuma dlouhá, citrusy, hřebíček), mannan-oligosacharidy (160 mg/kg), frukto-oligosacharidy (130 mg/kg), extrakt z Yucca schidigera (100 mg/kg).

Tento výrobce jako jediný uvádí procentuální zastoupení složek, kdy po vysušení lososa zbyde zhruba 7,5% sušeného masa + 8% lososové bílkoviny. Příloha je opět rýže.

Veterinární dieta 4

Složení:

Rýže, kukuřičný lepek, kukuřice, dehydrované drůbeží bílkoviny, kokosový olej, vedlejší výrobky z jater, živočišný tuk (konzervovaný směsí tokoferolů),…

Tato značka volí rýži s kukuřicí a jako hlavní zdroj bílkovin je zde určitě perfektntě zpracovaný lepek. V krmivu téměř chybí maso.

Veterinární dieta 5

Složení:

Maso a živočišné produkty (100% kachní maso), cerealie (brambory 100%), oleje a tuky, minerály a vitaminy Vybraný zdroj bílkovin a karbohydrátů, esenciální mastné kyseliny.

Tato dieta je postavená jinak – je bezobilná a velice jednoduchá. Na druhou stranu neuvádí procentuální zastoupení složek.


Pokud se podíváte na složení, jsou granule kromě posledních 
velice podobné. To stejné platí o cenách, které jsou ve srovnání s granulemi velice podobného složení neadekvátně vysoké.

  • Čím jsou tedy veterinání diety výjimečné?

Jsou sestaveny a testovány na velmi specifický typ problému. Vědci se daný specifický problém naučili řešit tou nejlevnější metodou (tedy za použití nejlevnějších surovin).

Veterinář se jejich předepsáním chrání – udělal to nejlepší co mohl, nic nezanedbal a má to papírově potvrzené.

Veterinární diety pomáhají odlehčit orgánu, který nezvládá plnit svou funkci.

Neřeší příčinu, ale následek

S čím se už ale nepočítalo je fakt, že pokud je dieta nepřirozeně sestavená např tak, aby nezatěžovala ledviny, většinou zatěžuje jiné orgány. Na nějakou dobu to samozřejmě fungovat bude, ale primárně je třeba ledviny uzdravit, aby mohly opět plnit svou funkci.  

Ne zřídka se setkávám s tím, že pes byl na veterinární dietě na podporu ledvin a po několika letech užívání dietu musel změnit za gastrointestinální, protože začala selhávat slinivka.

Většina lidí uvěřila, že některé zdravotní problémy prostě řešit nejdou – lze psa pouze udržovat v nějakém stavu a pravidelně píchat kortikoidy, odoperovávat kameny, nebo dávat antibiotika.

TO ALE VE VĚTŠINĚ PŘÍPADŮ NENÍ PRAVDA!

Spousta potíží lze řešit přírodní cestou, bez operací, bez veterinárních diet a hlavně lze situaci doopravdy vyřešit.