Fígle výrobců krmiv – Mykotoxiny v krmivech


Krmivo není jen základem fyzického zdraví, ale velkým dílem ovlivňuje také psychiku. Každá potravina kterou Váš pejsek dostane se v těle rozloží a z molekul které vzniknou tělo dál dokáže tvořit jiné látky, které potřebuje.

Základem stravy pejska by mělo být maso, co však můžeme ovlivnit je jeho množství, kvalita a také přílohy. Existuje spoustu studií na téma jaká příloha je pro psa nejvhodnější a vše se stále mění. O tom si povíme jindy.

Co se nemění je však důležitost kvality surovin, na kterou se často zapomíná.

Obecně lze říci, že čím méně kvalitní je strava, tím více je pejsek unavený, neaktivní a náchylný k nemocem. Nemyslete si ale, že to poznáte hned. Bude nějakou dobu trvat, než se tělo pejska zanese toxiny a jeho fyzický i psychický stav se začne měnit.

Jedním z tichých likvidátorů zdraví našich mazlíčků jsou mykotoxiny, které jsou téměř všudy-přítomné a přesto se o nich nemluví. Patří mezi důležité faktory, které ovlivňují zdraví i psychiku našich mazlíčků.

  • Aflatoxin – tichý zabiják

Aflatoxin je jed, který produkuje plíseň Aspegillus. Nejvíce se vyskuje v kukuřici, rýži a pšenici. Toxin postihuje hlavně játra. První příznaky otravy jsou hubnutí, slabost a letargie. Mezi další projevy patří poškození jater, horší srážlivost krve, bolesti břicha, zvracení, křeče nebo otok plic.

  • Ochratoxin – likvidátor imunity

Ochratoxiny tvoří plísně rodu Aspergillus a Penicillium a hojně je nacházíme v pšenici, ječmenu, rýži, kukuřici a ovsu. Ochratoxin A, který je nejhojnější poškozuje metaboilsmus buněk, které pak nejsou schopny syntetizovat proteiny nebo tvořit energii. Likvidují imunitu, jsou karcinogenní a teratogenní.

Příznaky jsou akutní gastroenteritida a podráždění sliznice trávícího traktu. Resorbované mykotoxiny poškozují ledviny a další průvodní znaky otravy jsou nechutenství, ztráta hmotnosti, zvracení, deprese, krvavé průjmy, horečky, žíznivost a časté močení.

  • Zearalenon – riziko pro chovatele

Zearalenon sice není tak toxický jako jiné mykotoxiny, ale působí estrogenně – tedy manipuluje hormonálním systémem. Je produktem plísně rodu Fusarium a nejvíce se vyskytuje v kukuřici.

Typickými příznaky jsou zduření rodidel, zvětšené prsní žlázy a hypersexualita. V případě že je fena březí může dojít k potratu, podílí se na potížích se zabřezáváním a u psů degeneruje tkáň varlat.

  • Kyselina fusariová – nebezpečné a běžné

Jedná se o další z toxinů produkovaných plísní Fusarium. Projevuje se zvracením imunotoxicky a snížením váhy.

  • Trichoteceny – skupina jedů

Jedná se o skupinu toxinů, které tvoří plísně rodů Aspergillus, Penicillium, Fusarium… a další. Společnoé mají chemické složení. Opět se vyskytují na obilninách včetně kukuřice.

Příznaky otravy jsou zvracení, třesavka, poruchy zraku, deformované krevní buňky, poškození kostní dřeně, dysfunkce trávícího traktu a imunity.

Pokud Váš miláček dostává obilné krmivo s nejistou kvalito a původem surovin a má více příznaků jako u otravy, rozhodně změňte krmivo.

Je zajímavé, že na téma psi a mykotoxiny se mluví jen velice málo, i když dopady na zdraví psa jsou v případě kontaminace velice významné.

A jak je na tom váš pejsek?