Fígle výrobců krmiv – Krmiva pro diabetiky


Cukrovka se stává čím dál tím častější chorobou postihující nejen lidi, ale také jejich čtyřnohé miláčky. Naštěstí je podstatně snažší sestavit dietu pro diabetického psa než pro člověka.

Co to je cukrovka? Cukrovka je onemocnění slinivky břišní které způsobí, že tento orgán nedokáže vyplavovat inzulin, který snižuje hladinu cukru v krvi. Další variantou je odolnost tkání vůči inulinu.

Jak se cukrovka projevuje? Příznaky, které můžete pozorovat jsou žízeň, časté a vydatné močení, hubnutí, únava a u těžších případů poruchy vědomí.

Jak mohu já jako majitel ovlivnit vznik cukrovky?

  • Riskantní je, pokud pes dostává krmivo, které hodně zvyšuje hladinu cukru v krvi

Už jste někdy slyšeli sousloví “glykemický index”? Čím je toto číslo vyšší, tím více je naše slinivka zatížena. Nejvíce ji tedy zatěžuje pšenice a rýže, méně kukuřice, brambory a oves, nejméně luštěniny a sladké brambory. Maso má glykemický index nízký.

Pokud bude pejsek do dostávat granule nízkým glykemickým indexem, riziko vzniku cukrovky se podstatně sníží.

  • Základ je správně fungující imunitní systém

I zde můžete jako majitel pomoci tím, že budete pomáhat pejskovi udržet zdravý imunitní systém. Základem je dobrá acidobazická rovnováha těla, kvalitní strava a udržení dobré psychické kondice pejska. Psychiku velice dobře pomáhají rovnat Bachovy esence.

  • Slinivku zatěžuje tučné krmivo s vysokým podílem vlákniny

Tomu lze nejsnáze předcházet méně tučnou stravou s nižším podílem vlákniny. Obézní pejsci jsou relativně často postižení právě cukrovkou.

Už mám pejska diabetika… jak mu mohu pomoci?

Základem je zvolit kvalitní krmivo s nízkým glykemickým indexem, aby se slinivka šetřila. Nejvhodnější jsou bezobilné granule s nižším obsahem tuku a vlákniny. Neméně důležitá je také kvalita surovin – méně kvalitní suroviny jsou často napadeny plísněmi a ošetřeny pesticidy, které zatěžují imunitní systém a tím samozřejmě i slinivku.