Fígle výrobců krmiv – Kloubních výživa


Kloubní výživa je tématem moderní doby. I přestože je na internetu i v obchodech celá řada preparátů určených k výživě kloubů, setkávám se čím dál tím častěji s pejsky, kteří mají s klouby problémy. Lidé se ptají, jak předcházet těmto potížím – zajímá to i Vás? Pokud ano, tak čtěte dál. Ráda pomohu zorientovat se v tom.

  • Jak vybrat vhodné krmivo pro štěně

Kloubní potíže se nejčastěji vyskytují u štěňat a u starších pejsků. Nejvíce obvykle trpí velká a obří plemena. Na vině je nejčastěji rychlý růst pejska a nepřiměřená zátěž.

Štěňata velkých plemen by měli mít krmivo s maximálním obsahem bílkovin 28%, obří plemena s obsahem max 26% bílkovin. Bílkoviny jsou totiž hlavním zdrojem energie, po kterém pejsek roste. Pokud je bílkovin moc, pejsek roste tak rychle, že se klouby nestíhají vyvíjet. Takové klouby jsou přetížené a pes začne kulhat. Budete se divit, kolik známých výrobců krmiv tyto hodnoty nedodržuje a tím pejsky vystavuje potížím.

Dalším faktem je, že po přirozených bílkovinách pes poroste přirozeně rychle. Dopřejte miláčkovi granule založené na mase a s vhodným podílem bílkovin a přirozenou rychlost růstu máte téměř jistou.

Pokud i nadále rychlý růst pokračuje, může vzniknout trvalé postižení a váš miláček bude již kulhat celý život.

Zdá se vám, že váš miláček roste moc rychle? Změňte krmivo a ochráníte jeho klouby. Stejně tak lze ovlivnit konečnou výšku pejska – např. u výstavních jedinců nebo naopak TOY plemen.

Dalším faktorem poškozující klouby je nadměrná zátěž. Pes nejrychleji roste do půl roku, tedy klouby jsou v tuto dobu nejvytíženější. Minimálně v tuto dobu je tedy třeba obzvláště u velkých a obřích plemen dbát na to, aby štěně chodilo jen na tak dlouhé procházky, aby se příliš neunavilo. Pokud pejska musíte táhnout na vodítku nebo lákat, procházka je příliš dlouhá. Dalším faktorem je terén – ideální je omezit pohyb po tvrdém terénu jako je silnice.

Minimálně v období nejrychlejšího růstu je vhodné podávat s kvalitním krmivem také kloubní výživu, aby se podpořil vývoj kloubů.

  • Může za potíže genetika?

Genetika ovlivňuje vady jako je dysplazie kolen a loktů. Nikdo ale neví, jak hodně. Názory veterinářů se mění a jediná fakta která se vysledovala jsou fakta, že dříve nejvíce kulhali psi řezníků – nejrychleji rostli – a pak hříbata, která se každý den vodila na pastvu několik km po silnici.

Volte raději zvířata bez genetické predispozice a jednoznačně dodržujte výše doporučený výběr krmiva.

  • Mohu ještě pomoci seniorovi?

Senioři kulhají z více důvodů. Prvním je opotřebení kloubů a zde lze pomoci kvalitní kloubní výživou. Druhým faktorem je přílišná zátěž způsobená nadváhou – i dietní granule mohou výt velice chutné a zdrav prospěšné.

Starší pejsci ztrácejí chuť do života, přestávají se pohybovat a v kombinaci s méně kvalitní stravou ztrácejí svaly. I tím se klouby zatěžují. Pokud je i váš pejsek méně aktivní, určitě zkuste Bachovy esence pro seniory, které vracejí chuť do života. Správná strava a pohyb dělají divy.

  • Jak se vyznat v kloubní výživě

Již několikrát jsem se zmínila o kvalitní kloubní výživě, ale jak takovou poznat? Na trhu jich je čím dál tím více…

Existují dva základní typy kloubní výživy – chemická a přírodní. Někde na pomezí je kloubní výživa založená na kolagenu.

Přírodní kloubní výživa má výhodu, že neobsahuje jen syntetizované látky, ale přirozeně obsahuje také nosiče – tzn. pes jí dokáže podstatně lépe využít a také nezatěžuje játra a ledviny. 

Kolagenní kloubní výživy také příliš nezatěžují játra a ledviny a mají tu výhodu, že jejich efekt déle trvá. Na druhou stranu si budete vy i váš pes muset nějakou dobu počkat na výsledek. Výhodou je také fakt, že želatina je chutná a např. Geloren s masovou příchutí vám pejsek ještě sám připomene.

Třetí variantou jsou nejvíce rozšířené kloubní výživy jako Alavis nebo Dog Chondo – tyto kloubní výživy mají nejčastěji formu tablet nebo prášku a někteří pejsci je tedy hůře přijímají. Syntetické látky jsou méně využitelné a zatěžují játra a ledviny.

Pokud se rozhodnete pro tuto variantu, hlídejte obsah jednotlivých látek. Pozor, někteří výrobci uvádějí zastoupení látek v tabletě, jiní v 1 kg přípravku. Je třeba si vše dobře propočítat.

  • Glukosamin a Chondroitin sulfát – základní stavební kameny chrupavky. Obecně lze říci že čím víc tím líp
  • MSM – tlumí akutní bolest. Pokud má váš miláček bolesti, u výživy obsahující MSM budou nejrychlejší výsledky.
  • Boswelia – další tlumič zánětů – ideální pro řešení revma a artrózy.

Počítejte s tím, že tyto přípravky jsou sice nejlevnější, ale pode mých zkušeností jakmile je přestanete podávat kýžený výsledek relativně brzy pomine. To je samozřejmě komplikace pouze u starších psů a u chronických případů. Pomáhají stav udržet, ne vyléčit.

S používáním každé kloubní výživy doporučuji podávat také kurkumu – např. Dromy Tumeric, která účinné látky pomůže dostat tam, kde jsou nejvíce potřeba. Tedy tělo klouvní výživu využije ještě lépe.